ביקור בית אצל בנג'י ופולה

צריף בן גוריון שדה בוקר

משפחה במדבר פורסם במאי 7, 2019
אטרקציות, הורים וילדים, מסלולי טיול

כמעט כל בוקר של שבת טיפוסית נפתחת אצלנו בשתי שאלות הרות גורל.
אבא מתי כבר הפנקייקים יהיו מוכנים,ואמא מה עושים היום?

אז בזמן שאבא איתי הופך את הפנקייק כמו תקליט וניל מצד לצד, בין מריחת נוטלה על הפנקייק של עברי או מייפל על הנותרים של עמליה,אנחנו זורקים מיליון רעיונות ואחד מהם בסוף תופס.

שלא בא לנו להרחיק מדיי אנחנו תמיד נהנים לחזור לאותם מקומות שכבר היינו.
מקומות עם ערך מוסף עבור הילדים וגם עבורנו,כאילו שלא משנה כמה פעמיים נהייה בהם תמיד נחווה אותם מחדש ואחרת ותמיד נקבל ונצמח מהם.

איכשהו תמיד בתפר הזה של יום השואה ויום הזכרון/עצמאות אני מרגישה אידאולוגית וציונית מהרגיל ואני נוטה להדביק את בני משפחתי באותן תחושות.
מלבד מיליון מורקים ותמונות של איתי ושלי מהצבא(בואו-הייתי משקית ת"ש…) השנה חיפשתי דרך נוספת להפגיש את הילדים שוב עם הסיפור של הקמת מדינת ישראל,ראש הממשלה הראשון והכרזת עצמאות ישראל,כי אין לנו ארץ אחרת,כי חשוב שנדע מאיפה הגענו ובעיקר (גילוי נאות)אנחנו מתגוררים במדרשת בן גוריון והכי אוהבים להפריח את השממה.
אז איזה מקום יכול להיות טוב יותר לעשות זאת מאשר בצריף בן גוריון,
נכון שהילדים היו כאן כבר כמה פעמיים איתנו ועם הגן בסיור בגילאים שונים אבל תמיד נחמד לנו ולהם לחזור לכאן ללמוד ולקבל עוד ידע ועוד חוויה במקום המקסים והחשוב הזה.

מיד שהפנקייקים חוסלו יצאנו נרגשים לכיוון צריף בן גוריון אשר בקיבוץ שדה בוקר.
5 דקות זמן נסיעה מינוס 60 שקלים דמי כניסה ואנחנו מתחילים.
הילדים קיבלו מפה מקסימה וצבעונית שליוותה אותנו,הם הדריכו אותנו בעזרתה,וכך עברנו מפעילות אחת לשניה במתחם הצריף.

דוד בן-גוריון היה ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. בשנת 1953 בן-גוריון החליט לפרוש מתפקידיו כראש ממשלה ושר בטחון ועבר להתגורר בקיבוץ שדה בוקר. צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון בקיבוץ שדה בוקר נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון ב1973.
בצוואתו כתב "אבקש כי המבנה בשדה בוקר אשר שימש כמקום מגורי עד ליום פטירתי ישמר בצורתו הנוכחית על כל הריהוט, הספרים וכתבי העת המצויים בו."

ברחבות ההסבר שבכניסה לאתר מוקרן מיצג היסטורי המספר באנימציה על חייו של דוד בן-גוריון ועל יחסו לנגב.הסרט הינו אסופה של משפטים וכתובים מפי דוד בן גוריון, אורכו כ-12 דקות והילדים היו מרותקים אליו.

שלוש תערוכות שונות אינטראקטיביות ממחישות את דמותו של דוד בן-גוריון ומציגות את משנתו: בבית הגבס, הבית הראשון שנבנה בקיבוץ – תצוגה העוסקת בבן-גוריון, בקיבוץ שדה בוקר ובחזון הנגב;
במבנה הסמוך – פעילות אינטראקטיבית העוסקת בחזונו של בן-גוריון במבחן הזמן בנושאים שונים: הנגב, צה"ל כצבא העם ותפקידו של הנוער;
ובמבנה נוסף מוצג הסרט 'איזהו מנהיג', העוסק בדילמות שאפיינו את מנהיגותו של בן-גוריון.

התערוכות שמקיפות את צריף המגורים נועדו להרחיב את המידע ולהעמיק את החוויה של הביקור בביתו של בן-גוריון.
אנחנו בחרנו להתמקד בתערוכה אחת(בבית הגבס) כי הרגשנו שזה יותר מדיי מידע עבור בני ה 5.5 שלנו וגם בגלל שאנחנו יודעים שנחזור לכאן בקרוב ורצינו שישאיר טעם של עוד לפעם הבאה.

מכאן הילדים כיוונו אותנו לצריף או בלשונם לבית של בנג'י, שמבחינת כולנו הייה הדובדבן בקצפת.
בכניסה לצריף קיבל אותנו איש מבוגר ומקסים מתנדב מהקיבוץ,שהסביר לנו בסבלנות יוצאת דופן על כל דבר ודבר ששאלו הילדים,והיו להם ה מ ו ן שאלות כיאה לילדים סקרניים.
במקביל הוא צייד אותם בדף הפעלה מקסים סטייל חפש את המטמון או בלשון העממית- "הנה הנה"-( בגלל צעקות התרגשות הילדים שהם מוצאים את החפצים המוסתרים) וכך עברו הילדים חדר חדר וחיפשו את הפריטים שבתמונה ושייכו כל פריט לכל חדר המתאים.(ילדים שאינם קוראים יכולים להעזר בכם ההורים)
במקביל סרקנו את הברקודים שבתמונה וכך הם יכלו להאזין לחנוכיה המנגנת את התקווה ולראות את הכרזת העצמאות שגם הם חלק מהפריטים בצריף ובדף.
ההפעלה הזאת הייתה מקסימה וללא ספק הכניסה נופך נוסף לסיור.

אז כמו שסיפרתי הילדים היו מרותקים ועברו ולא פיספו אף חדר,

ובכל חדר הם התבוננו בקפידה בפרטים והציפו שאלות תמימות ומקסימות, כאילו שלא תמיד ידעתי לענות עליהן…
את עמליה עניינו שאלות כמו-למה הם ישנים בנפרד?ממי הוא קיבל כ"כ הרבה מתנות?מה זה המתכון הזה שעל הקיר?
ועברי יותר התעניין בדברים כמו-למה המזגן כזה ישן?האם הוא קרא את כל הספרים?והאם הרדיו הזה עוד פועל?

אנחנו מצידנו סיפרנו להם שאת המתנות קיבל בן-גוריון מהציבור ומארגונים בארץ ובחו"ל ובן גוריון בחר להציב אותן בביתו והן משקפות את אשר היה יקר ללבו.
אנחנו התלהבנו במיוחד מתמונת סמל המדינה שמשולבת בתמונתו ובתמונת יצחק בן-צבי חברו, תמונתו במילים, מגילת העצמאות (העתק), תמונת בני משפחתו, והחנוכייה המנגנת את התקווה.

הילדים מצאו שחדר הכי מרתק בצריף הוא ללא ספק חדר העבודה של בן-גוריון, ובו כ-5,000 ספרים החושפים את תחומי ההתעניינות של האיש הצבעוני הזה: יהדות, תנ"ך, פילוסופיה, היסטוריה, גיאוגרפיה, צבא וביטחון ועוד.בן גוריון ידע כ-9 שפות והשתדל לקרוא בשפת המקור של אותו כותר.
בבית מוצגות גם דמויות מנהיגים המעידות על השקפת עולמו, הממזגת ערכים לאומיים וכלל אנושיים: מהטמה גנדי, שהנהיג לשחרור הודו והטיף לאי אלימות, נשיא ארה"ב אברהם לינקולן אשר חתם על הצהרת שחרור העבדים, ומשה רבנו.

אני מצאתי שאני ממש אוהבת את המטבח(וינטאג' עד הסוף) ושחזרתי הבייתה ישר ניסיתי להכין קוץ מוץ מאכל הנחמה של בן גוריון.

צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נשמר כשהיה עם מותו של בן-גוריון ונפתח לקהל הרחב כשנה אחריי מותו, כפי שציווה בן-גוריון בצוואתו.
הצריף ממחיש באופן בלתי אמצעי מי היה בן-גוריון האדם וזאת טעימה קטנה להכיר את האיש והמנהיג והאישיות הכובשת שהוא הייה.
בן-גוריון ורעייתו פולה גרו בצריף מאז שהתקבלו כחברים לשדה בוקר בשנת 1953. הצריף נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון, בשנת 1973.

ואחריי כל כך הרבה מידע והיסטוריה הילדים היו צריכים לפרוק קצת אנרגיה נשבעת לכם שבמקום הזה חשבו על הכול.
עברי ועמליה שכבר בהתחלה סימנו את מפת הנגב בשולחן החול במפה שלהם, הגיעו לזה סוף סוף,
נשבעת לכם שבחיים לא ראיתי ארגז חול כזה ערכי.

אנחנו הגענו בשבת ב10 בבוקר ישר עם הפתיחה כך שהיינו דיי לבד,אח"כ הגיעו עוד מבקרים משפחות עם ילדים,מטיילים ותיירים.
בשנה החולפת הגיעו לצריף בן גוריון כ-100,000 מבקרים שזה מספר מדהים!!!
לאתר מגיעים המון קבוצות ,משפחות ויחידים הסיור באתר מתאים לכל גיל.
קיימת אפשרות לביקור עצמאי ליחידים ולמשפחות בשעות הפתיחה ללא תיאום מראש.
הדרכות לקבוצות מוצעות בתיאום מראש ובתוספת תשלום, בהדרכת מדריכי המכון למורשת בן-גוריון ובהתאמה לקהל היעד.
צוות המקום מקסים ועושה כ"כ הרבה כדי להנגיש את הפעילות והמידע לכמה שיותר קהלים.
צריף בן-גוריון מנוהל ומתוחזק על ידי המכון למורשת בן-גוריון, שהוקם מתוקף 'חוק בן-גוריון' בשנת 1976.
המכון למורשת בן-גוריון הינו גוף ציוני, חינוכי והיסטורי שמרכזו בנגב. מכון בוחן מהי מורשתו של דוד בן-גוריון וכיצד היא רלוונטית לחברה הישראלית היום.

ביום העצמאות תשע"ט 2019,
הכניסה לצריף הינה חינם ויש שלל פעיליות לכל המשפחה החל מהשעה 10:00-17:00.

למידע ופרטים נוספים הכנסו לאתר המקסים של הצריף-

צריף בן-גוריון

אהבתם? שתפו!
אטרקציה בדרוםאטרקציה במדבראטרקציות בדרוםאתר מורשתבילוי עם ילדיםבן גוריוןטיולטיול במדברטיול עם ילדיםמדרשהמשפחה במדברצריף בן גוריון
משפחה במדבר משפחה מקומית, מומחית דרומית. טיולים, אטרקציות, מסעדות, נופים, מסלולים וכל מה שיש לדרום המדברי והיפה להציע. לכל הכתבות של משפחה במדבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בקיצור
לבקר לוותר

הביקור בצריף הייה מרתק.!!!! לא באמת משנה כמה פעמיים הייתי בו,תמיד אזכה לדעת עוד ועוד על האיש המיוחד הזה ומורשתו. דווקא בימים כאילו ובתפר הזה של יום השואה/יום הזכרון/העצמאות חשוב לנו לזכור ולדעת מאיפה הגענו ובעזרת מי הגענו הנה, וכמה חשוב זה ללמד את הילדים שלנו את ההיסטוריה שלנו ולהכיר את דור המנהיגים האמיצים שכבר לא איתנו אבל ללא ספק השאיר בנו חותם עמוק ומורשת שבזכותה אנחנו כאן. אנחנו התרגשנו מאוד לראות את הילדים כ"כ מתלהבים מכל מידע שנתנו להם,הם גמעו את הידע וללא ספק זה ריגש אותנו במיוחד כי אנחנו הכי אנשי המדבר וחיים לפי מורשתו והאידאולגיה של דוד בן גוריון. מלבד זה צוות המקום עושה הכול בכדי שיהיה נגיש לכמה שיותר קהלים הן מבחינת התכנים והן מבחינת המקום. שמחתי לראות שיש במקום נגישות לנכים,שירותי נכים,הרבה צל ופינות ישיבה וקולרים לשתיה לאורך הדרך. ביציאה מהצריף במרחק של 3 דקות הליכה ניתן אפילו למצוא את קפה פולה!!! ישנה נגישות לנכים

10
שירות
10
מחיר
10
נגישות
10
אטרקציה בדרוםאטרקציה במדבראטרקציות בדרוםאתר מורשתבילוי עם ילדיםבן גוריוןטיולטיול במדברטיול עם ילדיםמדרשהמשפחה במדברצריף בן גוריון
משפחה במדבר משפחה מקומית, מומחית דרומית. טיולים, אטרקציות, מסעדות, נופים, מסלולים וכל מה שיש לדרום המדברי והיפה להציע. לכל הכתבות של משפחה במדבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לקחת את איזי אתך לכל מקום